Psycholog dla naszego dziecka

dziecko

Prawidłowy rozwój

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko rozwijało się prawidłowo pod kątem psychicznym. Niestety małe organizmy są często podatne na różnego rodzaju sytuacje i bardzo łatwo mogą przeżyć jakąś traumę, która wpłynie na ich dalsze życie. W skrajnych przypadkach dochodzi do sytuacji, gdzie dane wydarzenie z dzieciństwa rzutuje na całą przyszłość dziecka. Może ono mieć problemy podłoża seksualnego, które są wynikiem nieprzyjemnych sytuacji z dzieciństwa. Takie przypadki po wielu latach są ciężkie w diagnozie, a jeszcze trudniejsze w leczeniu. Dlatego też, warto obserwować nasze dziecko. Dobrym sposobem jest też częste rozmawianie z naszą pociechą i swojego rodzaju zaprzyjaźnienie się z nią.

Rozmowa z dzieckiem

Warto pamiętać o tym, że dzieci nie zawsze będą skore do rozmów z rodzicami na wszystkie tematy. Warto spokojnie podejść do niektórych rozmów i nie zmuszać naszych latorośli do zwierzeń. Często zdarza się, że dziecko samo przyjdzie do nas z problemem lub chęcią rozmowy. Jest to zależne od tego jakim będzie darzyć nas zaufaniem. Jednak co zrobić w przypadku, kiedy wiemy że nasza pociecha ma jakiś problem, ale nie potrafimy do niej dotrzeć? Nie warto w takiej sytuacji krzyczeć czy zmuszać dziecko do zwierzeń. Takie zachowanie sprawia, że zamknie się ono w sobie i w ten sposób jedynie pogorszymy sytuację. Chyba najlepszym wyjściem z tej sytuacji będzie próba poszukania odpowiedniego psychologa.

Psycholog dziecięcy

Psycholog dziecięcy wola powinien być odpowiednio przeszkolony do rozmów z dziećmi. Nie da się ukryć, że są to zupełnie inni pacjenci, niż osoby dorosłe. Dlatego tez taka osoba musi znać techniki odpowiedniego dotarcia do dziecka i nawiązania z nim znajomości. Warto wiedzieć, że dzieci reagują na takie wizyty w dwojaki sposób. Część kompletnie zamyka się w sobie, a próby dotarcia do nich zajmują kilka wizyt. Są jednak takie, które od razu otwierają się przed drugą osoba, która jest dla nich zupełnie obca. Czasami zależy to od skali problemu i od tego jak radzi z nim sobie samo dziecko. Niemniej jednak wizyta u psychologa z reguły pomaga.