Najdłuższy tunel na świecie

Współczesna inżynieria co rusz zaskakuje nowymi rozwiązaniami i kolejnymi przełomowymi budowlami, odkryciami i konstrukcjami. Ekstrema, jakie były możliwe do osiągnięcia dzięki postępowi inżynierii są jednym z ciekawszych zagadnień dotyczących postępu naukowego i technologicznego. Jedną z takich wyjątkowych konstrukcji drogowych, która mimo już kilkuletniego istnienia wciąż zachwyca nie tylko inżynierów, ale i laików jest najdłuższy tunel na świecie – mieszczący się w południowo-wschodniej Szwajcarii tunel bazowy kolejowy pod przełęczą świętego Gottharda.

Jest to jednocześnie najdłuższy i najgłębiej położony tunel na świecie, a jego zbudowanie umożliwiło skrócenie przejazdu pociągów między Mediolanem a Zurychem aż o połowę, dzięki trasie biegnącej bezpośrednio przez samo serce Alp. Przepustowość tunelu jest ogromna – dziennie jeździ tam aż 250 pociągów towarowych i 65 pociągów pasażerskich. Sama budowa trwała aż 17 lat i pochłonęła przeszło 11 miliardów Euro. Rezultatem tej niesamowitej inwestycji są dwie równoległe nitki tunelu, każda o długości 57 km. Łączą je szyby techniczne, odpowiedzialne również za rolę wyjść ewakuacyjnych.

Budowa tunelu nie była prosta. Geolodzy i budowniczy co rusz natrafiali na różnego rodzaju przeszkody i mierzyli się z wieloma wyzwaniami na drodze do zbudowania komunikacyjnej legendy. Niekorzystna budowa terenu, powiązana z pionowym układem warstw materiału geologicznego zmuszała inżynierów do korzystania z wielu różnych metod usuwania materiału. Tunel został podzielony na 5 sekcji, które były drążone jednocześnie, w celu optymalizacji czasu pracy.

Budowa tunelu znacznie przyczyniła się do poprawy efektywności w branży transportowej, zarówno towarowej jak i pasażerskiej, ale również odcisnęła swoje piętno na przyrodzie, i to w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Rezydującym w okolicach przełęczy świętego Gottharda Włochom i Szwajcarom bardzo zależało na ochronie otaczającej góry fauny i flory, a poprzez zmniejszenie ruchu tranzytowego przez Alpy górska przyroda miała okazję się odrodzić.